Güneş Enerji Sistemleri

Güneş Enerjisi Nedir?
Güneş panelleri genellikle arazilerde, çatılarda ve yol aydınlatmalarında kullanılan bir yenilenebilir enerji teknolojisidir. Güneş paneli, fotonların, yani ışık parçacıklarının, atomlardan elektronların serbest kalmasını sağlayarak enerji akımı (elektrik) oluşturur. Bir güneş paneli birbirlerine seri olarak bağlanmış olan çok kristalli (polikristalin güneş paneli) veya tek kristalli (monokristalin güneş paneli) hücrelerden oluşur. Hücre adetleri arttıkça güneş panellerinin büyüklüğü ve gücü artar. Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970′lerden sonra hız kazanmış, güneş enerjisi sistemleri teknolojik olarak ilerleme ve maliyet bakımından düşme göstermiş, güneş enerjisi çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir.

Güneş Panel Çeşitleri
Monokristal Güneş Paneli
Polikiristal Güneş Paneli
Esnek Güneş Pane
Güneş enerjisinden faydalanma şekillerinden bazıları
1) Sıcak su temini
2) Meskenlerin ısıtılması
3) Meskenlerin serinletilmesi
5) Tarımda faydalanma
6) Güneş fırınları ve güneş ocakları
7) Güneş pompaları
8) Yüzme havuzlarının ısıtılması
9) Isı pompası
10) Elektrik elde edilmesi

Fotovoltaik Sistem Türleri
Şebekeye Bağlı(On-Grid) Sistemler
Bu sistemde üretilen elektrik, akülerde depolamaya gerek kalmadan şebekeye satılarak karşılıklı alışveriş imkânı yapılmış olur. Sistem genel anlamda üretilen fazla elektriğin şebekeye satılması, üretiminden fazlasına ihtiyacınız olduğunda ise fazla elektriğin yine şebekeden satın alınması prensibine dayanır. Bu sayede akü ve şarj kontrol masrafı ortadan kalkar.
Şebekeden Bağımsız (Off-Grid) Sistemler
Yerel elektrik hatlarına ulaşmanın zor veya çok masraflı olduğu durumlarda bu sistem kullanılır. Bu sistemlerde üretilen enerji akü gruplarında depo edilmekte ve depo edilen enerji inverterlar vasıtasıyla şebeke gerilimine (220 Volt) dönüştürülmekte ve kullanıma sunulmaktadır.


Fotovoltaik Sistemler Neden Tercih Edilmelidir?
-Güneş enejisi sonsuz ve bedavadır.
-Periyodik bakım – onarım gerektirmez.
-Her yere monte edilir.
-Gürültü yapmaz ve zararlı gazlar üretmez.
-Sera gazı salınımlarını ciddi ölçüde düşürür. Geri dönüştürülebilir.

Yüksek Kalite Çözümler
Güneş enerjisi kullanarak elektrik üretimi yapan sistemler ile müşterilerimize sunduğumuz çözümler, elektrik şebekesine elektrik vererek kullanıcıların bireysel enerji giderlerini düşürmeye hatta bu model ile maddi gelir edinmesine olanak sağlamaktadır. Güneş Paneli Sistemleri'nin tüm kurulumu gerçekleştirilir.

Anahtar teslim proje faaliyetlerimiz
- Arazi veya alan geliştirme
- Resmi izin ve onayların alınması
- Yerel Elektrik Dağıtım Şirketine başvuru yapılması
- TEDAŞ Proje Onayının alınması
- Fizibilitenin yapılması
- İnşaata başlayacak duruma getirilmesi
- Anahtar teslimi kurulum
- Kurulum Sonrası işletme ve Bakım
- Monitoring - İzleme
Finansman Desteği
Akıllı Enerji müşterilerine anahtar teslimi çözüm sunmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, müşterilerimize, aylık elektrik faturası öder gibi Rüzgar ve/veya Güneş Enerjisi Sistemine sahip olabilmeleri için değişik finans kuruluşları çeşitli görüşmeler ve anlaşmalar yapmaktadır.